بررسی کامل خواص کره بادام زمینی

سجاد عادلیسجاد عادلی
558 بازدید
خواص کره بادام زمینی
خواص کره بادام زمینی

خواص کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یکی از فرآورده‌های بادام زمینی است که علاقمندان بسیاری در تمامی اقشار بزرگسال و کودک دارد. این ماده غذایی خوشمزه حاوی مواد مغذی بسیاری است که می‌تواند سلامت قلبی و عروقی را تقویت کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود دهد. وجود این ماده غذایی در رژیم غذایی هر فردی که می‌خواهد وزن خود را کاهش دهد توصیه می‌شود. همچنین استفاده از آن برای بدنسازانی که می‌خواهند به عضلات خود حجم دهند بسیار پیشنهاد می‌‌شود. اینها تنها برخی از خواص کره بادام زمینی است. اگر شما نیز به دنبال تمامی خواص و فواید کره بادام زمینی می‌گردید جای درستی آمده‌اید. ما در این پست قصد داریم مزایای خوردن کره بادام زمینی را بررسی کنیم و خطرات مرتبط با مصرف آن را توضیح دهیم. اگر علاقمند هستید که خواص خود بادام زمینی را نیز بدانید حتما مطلب قبلی ما در این مورد را مطالعه کنید.

خواص کره بادام زمینی

مطالبی که در این مقاله می‌خوانید:

 • فواید تغذیه‌ای کره بادام زمینی
 • فواید کره بادام زمینی برای سلامتی
 • 1- کاهش وزن
 • 2- تقویت سلامت قلب
 • 3- خواص کره بادام زمینی در بدنسازی
 • 4- کنترل سطح قند خون
 • 5- کاهش خطر ابتلا به بیماری پستان
 • مشخصات تغذیه‌ای
 • آلرژی بادام زمینی
 • کدام کره بادام زمینی بهترین است؟
 • چگونه کره بادام زمینی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟
 • نتیجه گیری از فواید کره بادام زمینی

فواید تغذیه‌ای کره بادام زمینی

کره بادام زمینی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن مثل منیزیم، پتاسیم و روی می‌باشد و مقدار کافی پروتئین بدن را تأمین می‌کند. مصرف هر 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، مواد مغذی و ویتامین‌های زیر را تامین می‌کند:

 • پروتئین: در هر 2 قاشق غذاخوری 7.02 گرم پروتئین وجود دارد. مقدار پروتئین دریافتی توصیه شده برای زنان حدود 46 گرم و برای مردان 56 گرم در روز تعیین شده است. وجود کره بادام زمینی در رژیم غذایی هر فردی می‌تواند سهم به سزایی در تأمین پروتئین داشته باشد.
 • منیزیم: به صورت میانگین در هر دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، 57 میلی‌گرم منیزیم وجود دارد. با توجه به اینکه مقدار توصیه شده برای مردان بین 400 تا 420 و زنان 310 تا 320 تعیین شده کمک زیادی در تأمین آن می‌کند. منیزیم یکی از خواص کره بادام زمینی است که بسیار برای سلامتی اهمیت دارد و در بیش از 300 فرآیند شیمیایی در بدن نقش ایفا می‌کند.
 • فسفر: در هر دو قاشق کره بادام زمینی حدود ۱۰۷ میلی‌گرم فسفر وجود دارد که این مقدار 15.3 درصد از ۷۰۰ میلی‌گرم فسفر مورد نیاز برای بزرگسالان می‌باشد. فسفر به عنوان یکی از خواص کره بادام زمینی به بدن در ساختن سلول‌ها و استخوان‌های سالم کمک می کند ‌و همچنین در تولید انرژی سلول‌ها بسیار موثر است.
 • روی یا زینک: هر وعده کره بادام زمینی 0.۸۵ میلی‌گرم روی را تأمین می‌کند. این میزان می‌تواند ۷.۷ درصد از مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه مردان و 10.6 درصد از مقدار توصیه شده برای زنان را پوشش دهد. مقدار توصیه شده برای مردان ۱۱ میلی‌گرم و برای زنان ۸ میلی‌گرم در روز می‌باشد. روی برای ایمنی،‌ سنتز پروتئین و تشکیل DNA لازم و ضروری است.
 • نیاسین: کره بادام زمینی حاوی ۴.۲۱ میلی‌گرم نیاسین در هر وعده است که کمک مفیدی برای تأمین ۱۶ میلی‌گرم نیاسین توصیه شده برای هر فرد در طول روز می‌باشد. نیاسین به هضم غذا و عملکرد عصبی کمک می‌کند، همچنین در تولید انرژی نیز موثر است.
 • ویتامین B-6: کره بادام زمینی با 0.17 گرم ویتامین B-6 در هر وعده، تقریباً 14 درصد از RDA(مصرف روزانه‌ توصیه شده ماده در رژیم غذایی) بزرگسالان یعنی 1.3 میلی‌گرم را تأمین می‌کند. ویتامین B-6 در بیش از 100 واکنش آنزیمی در بدن نقش دارد و ممکن است برای سلامت قلب و سیستم ایمنی بدن لازم باشد.

با این حال، اگر فردی بیشتر از مقدار توصیه شده کره بادام زمینی مصرف کند، معایب غذایی نیز وجود دارد.

کره بادام زمینی کالری، چربی اشباع شده و سدیم زیادی دارد.
هر وعده کره بادام زمینی حاوی 3.05 گرم چربی اشباع است. از آنجایی که مقدار توصیه شده برای دریافت چربی اشباع حداکثر 13 گرم در روز می‌باشد، باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد.
این ماده همچنین حاوی 152 میلی‌گرم سدیم است. این مقدار 10.1 درصد از مصرف ایده‌آل سدیم در بزرگسالان است. مقدار ایده‌آل آن برای بزرگسالان 1500 میلی‌گرم است.

فواید کره بادام زمینی برای سلامتی

خوردن کره بادام زمینی به صورت متعادل ​​و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد. در ادامه برخی از فواید کره بادام زمینی را به شما خواهیم گفت:

1- کاهش وزن

مطالعات بسیاری در مورد خواص کره بادام زمینی برای لاغری انجام گرفته است. این مطالعات نشان می‌دهند که خوردن کره بادام زمینی می‌تواند به افراد در حفظ وزنشان کمک بسیاری کند. حتی به افرادی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند نیز مصرف آن پیشنهاد شده است. شاید بتوان دلیل آن را به داشتن پروتئین، چربی و فیبر سرشار آن مرتبط دانست. این مواد باعث می‌شوند که احساس سیری در فرد ایجاد شود.

یک مطالعه که در سال 2018 انجام شده است، نشان می‌دهد که خوردن بادام زمینی و فرآورده‌های آن، خطر اضافه وزن یا چاقی فرد را کاهش می‌دهد. در این مطالعه، داده‌های رژیم غذایی و سبک زندگی بیش از 373،000 نفر از 10 کشور اروپایی طی 5 سال مقایسه شده است. تحقیقات دیگری که روی بیش از 51،000 زن انجام گرفته نشان داده است که زنانی که دو بار یا بیشتر در هفته آجیل می‌خورند در طی 8 سال افزایش وزن کمتری نسبت به زنانی که به ندرت آجیل می‌خورند، تجربه کرده‌اند.

2- تقویت سلامت قلب

کره بادام زمینی حاوی مواد مغذی بسیاری است که می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد. این مواد که بخشی از فواید کره بادام زمینی می‌باشند عبارتند از:

 • اسیدهای چرب اشباع نشده موسوم به MUFA
 • اسیدهای چرب اشباع نشده موسوم PUFA
 • نیاسین
 • منیزیم
 • ویتامین E

هرچه نسبت چربی‌های اشباع نشده (PUFAs و MUFA) به چربی‌های اشباع شده در رژیم غذایی هر فردی بیشتر باشد، به بهبود سلامت قلبی می‌انجامد. کره بادام زمینی نسبت بسیار مناسبی از آن را دارد و تقریبا از این نظر مشابه با روغن زیتون است. به همین دلیل به عنوان گزینه‌ای مفید برای قلب شناخته می‌شود. مصرف زیاد بادام زمینی و فرآورده‌های آن می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد. محققان بادام زمینی را یک روش مقرون به صرفه و عالی برای بهبود سلامت قلب برای برخی از افراد معرفی و توصیه کرده‌اند.

تحقیقات همچنان نشان داده است که مصرف روزانه 46 گرم کره بادام زمینی به مدت 6 ماه می‌تواند برای قلب مفید بوده و پروفایل‌های چربی خون را بهبود ببخشد و برای کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند به کنترل وزن منجر شود. با این حال، از آنجا که کره بادام زمینی کالری زیادی دارد، اگر فرد نمی‌خواهد وزنش افزایش پیدا کند بسیار مهم است آن را به صورت متعادل مصرف نماید. همچنین مصرف آن بیشتر از مقدار توصیه شده باعث افزایش چربی و سدیم می‌شود که برای سلامت قلب، مضر و زیان‌آور هستند.

بررسی کامل خواص بادام زمینی

3- خواص کره بادام زمینی در بدنسازی

خواص کره بادام زمینی در بدنسازی

خواص کره بادام زمینی در بدنسازی

بسیاری از بدنسازان و علاقه‌مندان به تناسب اندام به دلایل مختلفی کره بادام زمینی را در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. اگرچه میزان کالری مورد نیاز هر فرد بسته به قد، سطح فعالیت و میزان متابولیسم متفاوت خواهد بود، با اینحال میزان کالری توصیه شده معمول در روز از حدود 1،600تا2،400 کالری برای زنان و تا 3000 کالری برای مردان توصیه شده است. با این حساب مردانی که به ورزش بدنسازی مشغول هستند باید روزانه تا 3000 کالری مصرف کنند یا زنان نیز به همین ترتیب به 2400 کالری در روز نیاز دارند. در این حالت کره بادام زمینی به دلیل داشتن کالری زیاد، راهی آسان برای افزایش کالری و چربی اشباع نشده می‌باشد.

کره بادام زمینی همچنین منبع پروتئین است که برای ساخت و ترمیم عضلات ضروری است. اگرچه کره بادام زمینی یک پروتئین کامل نیست به این معنی که همه اسیدهای آمینه ضروری بدن را در خود ندارد، اما بخشی از پروتئین‌های ضروری را تأمین می‌کند. برای دریافت پروتئین‌های بیشتر می‌توانید کره بادام زمینی را همراه با نان سبوس‌دار مصرف کنید. این ترکیب یک وعده غذایی پروتئینی کاملتری را ایجاد می‌کند، زیرا نان حاوی اسید آمینه متیونین است که کره بادام زمینی فاقد آن می‌باشد. فکر می‌کنم همین موارد برای ذکر خواص کره بادام زمینی در بدنسازی و چرایی مصرف آن کفایت کرده باشد. بنابراین اگه ورزش‌های سنگین مانند بدنسازی انجام می‌دهید حتما کره بادام زمینی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

4- کنترل سطح قند خون

کره بادام زمینی در عین حالی که حاوی مقادیر خوبی چربی و پروتئین و فیبر می‌باشد، غذایی نسبتاً کم کربوهیدرات نیز هست.
این خاصیت کره بادام زمینی به این معنی است که اگر طی فرآیند تولید به آن قند اضافه نشده باشد، تأثیر قابل توجهی بر سطح گلوکز خون نمی‌گذارد. بنابراین این مورد از جمله خواص کره بادام زمینی است که آن را به گزینه مناسبی برای مبتلایان به دیابت قرار می‌دهد.

یک مطالعه کوچک در سال 2013 نیز نشان می‌دهد که خوردن کره بادام زمینی برای صبحانه می‌تواند به زنان مبتلا به چاقی (خطر ابتلای بالاتر به دیابت نوع 2) در کنترل سطح گلوکز خون کمک کند. طبق این نظرسنجی، زنانی که به صبحانه خود آجیل اضافه کرده بودند، میزان قند خون آن‌ها پایین‌تر بود. همچنین در مقایسه با زنانی که صبحانه‌ای حاوی همان مقدار کربوهیدرات اما فاقد آجیل مصرف می‌کردند، احساس گرسنگی کمتری را گزارش می‌کردند.

کره بادام زمینی منبع خوبی از منیزیم است که ماده مغذی ضروری برای افراد دیابتی است. دوره‌های طولانی قند خون بالا ممکن است سطح منیزیم را در بدن کاهش دهد. سطح پایین منیزیم با دیابت نوع 2 ارتباط دارد. بنابراین مصرف آن باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو می‌شود.

5- کاهش خطر ابتلا به بیماری پستان

خوردن کره بادام زمینی، به ویژه از سنین جوانی، ممکن است خطر ابتلا به بیماری خوش خیم پستان (BBD) را کاهش دهد. این بیماری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. یک مطالعه در ژورنال تحقیقات و درمان سرطان پستان، گزارش می‌دهد که خوردن کره بادام زمینی و آجیل در هر سنی ممکن است خطر ابتلا به BDD را در سن 30 سالگی کاهش دهد.

محققان برای تحقیق در این مورد داده‌های بیش از 9000 دختر دانش آموز در آمریکا را بررسی کردند. انواع دیگر مواد غذایی مانند لوبیا و سویا و سایر مغزها نیز ممکن است از BBD محافظت کنند. این مورد یکی از بهترین فواید کره بادام زمینی برای جلوگیری از ایجاد سرطان است. در این تحقیق مشخص شد که حتی کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان داشتند با مصرف کره بادام زمینی به طور قابل توجهی خطر ابتلای کمتری دارند.

مشخصات تغذیه‌ای

مشخصات تغذیه‌ای کره بادام زمینی

جدول زیر مشخصات غذایی دقیق 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی را نشان می‌دهد:

کالری188
پروتئین7.02 گرم
چربی های اشباع شده3.05 گرم
چربی های اشباع نشده مونو6.63 گرم
چربی های اشباع نشده پلی یورو3.63 گرم
کربوهیدرات ها7.67 گرم
فیبر1.80 گرم
قندها2.08 گرم
کلسیم17 میلی‌گرم
آهن0.69 میلی‌گرم
منیزیم57 میلی‌گرم
فسفر107 میلی‌گرم
پتاسیم189 میلی‌گرم
سدیم152 میلی‌گرم
روی یا زینک0.85 میلی‌گرم
نیاسین4.21 میلی‌گرم
ویتامین B-60.18 میلی‌گرم
ویتامین E1.90 میلی‌گرم

آلرژی بادام زمینی

به گفته موسسه ملی بهداشت (NIH) آمریکا، بادام زمینی و سایر آجیل‌ها از جمله شایع‌ترین مواد غذایی هستند که می‌توانند منجر به حساسیت‌های آلرژیک شوند. آلرژی به بادام زمینی و دیگر مغزهای درختی بیش از 3 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کسانی که آلرژی به بادام زمینی دارند، باید از مصرف کره بادام زمینی و غذاهای حاوی مغزها اجتناب کنند. NIH همچنین خاطرنشان می‌کند که تنها 20 درصد از کسانی که آلرژی دارند، در نهایت آلرژی را پشت سر گذاشته و واکنش به مغزها را متوقف می‌کنند.

کدام کره بادام زمینی بهترین است؟

بهترین نوع کره بادام زمینی

بهترین نوع کره بادام زمینی

هنگام انتخاب یک محصول کره بادام زمینی، به دنبال محصولی بگردید که فقط شامل بادام زمینی باشد. برخی از شرکت‌های تولیدکننده کره بادام زمینی، مواد دیگری مانند شکر، نمک و روغن‌ به آن اضافه می‌کنند. اضافه کردن این مواد می‌تواند خواص کره بادام زمینی را تحت الشعاع قرار داده و مضراتی را به همراه آورد. در صورت امکان از خریدن این موارد خودداری کنید. سعی کنید به جای شکر کمی عسل به کره بادام زمینی اضافه کنید.

چگونه کره بادام زمینی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

کره بادام زمینی به قدری خوشمزه است که شاید بتوان مصرف بیش از اندازه آن را پیش بینی کرد. بنابراین خیلی مراقب میزان مصرف خود باشید تا از خوردن کالری بیش از حد در روز خودداری کنید. به یاد داشته باشید 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی نزدیک به 200 کالری دارد.

برای بهره از فواید بینظیر کره بادام زمینی می‌توانید به اشکال زیر آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید:

 • با استفاده از میوه، ژله نرم و نان سبوس‌دار، یک ساندویچ کره بادام‌زمینی و مربا درست کنید.
 • پخش کره بادام‌زمینی روی کیک‌های برنجی همراه با برش‌های موز.
 • با استفاده از عصاره لیمو، سرکه برنج، سس سویا و عسل برای سالاد استفاده کنید.
 • یک قاشق کره بادام زمینی را به اسموتی‌ها اضافه کنید تا از نظر ارزش غذایی کاملتر شوند.
 • برش‌های سیب و گلابی را برای تهیه یک میان وعده آسان به کره بادام زمینی اضافه کنید.
 • اضافه کردن و همزدن کره بادام زمینی درون ماست یا بلغور جو.

نتیجه گیری از فواید کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یک گزینه مفید در رژیم غذایی هر فردی است به شرطی که به صورت متعادل مصرف شود. این ماده غذایی سرشار از چندین ماده مغذی از جمله پروتئین و منیزیم است که به محافظت از قلب و کنترل قند خون و وزن بدن کمک می‌کند. ما در این مطلب در مورد خواص کره بادام زمینی برای سلامتی و تاثیر آن بر افزایش ایمنی بدن توضیحاتی ارائه کردیم. با این حال دقت داشته باشید که خوردن زیاد کره بادام زمینی می‌تواند میزان مصرف روزانه چربی اشباع ، سدیم و کالری فرد را افزایش دهد. همچنین کسانی که به بادام زمینی حساسیت دارند باید از مصرف کره بادام زمینی اجتناب کنند زیرا می‌تواند واکنش مهلکی را ایجاد کند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/

دسته بندی مجله پزشکی گیلان بازار
اشتراک گذاری
بچه گیلانم و میخواهم در وبلاگ گیلان بازار اطلاعات خوبی از محصولات گیلان را با شما به اشتراک بگذارم. از ما حمایت کنید و مطالب ما را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیلان بازار

logo-gilanbazar-about3

خرید آسان از بازار استان گیلان
 

مجوزهای ما

logo-samandehi
logo-city

خبرنامه

 • برای اطلاع از جشنواره‌ها و تخفیفات گیلان بازار ایمیل خود را وارد کنید!
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت